Praktické informace o pobytu

Praktické informace o pobytu

Aby byl pro Vás pobyt na Madagaskarském ostrově co nejpříjemnější, přijde vhod načerpat dostatek informací ohledně vstupních podmínek, místní dopravy, zdravotnictví a jiných důležitých kritérií. A proto přinášíme základní přehled o tom, co, jak, kdy a kde si zařídit.

Vízová povinnost

Cestujete-li na dobu kratší třiceti dnů, postačí Vám vízum udělené do pasu při příletu v letištní hale. (Ivato, Antananarivo). Připravte se však na to, že o takto udělené vízum žádá většina pasažérů letadla a u okénka v příletové hale se může vytvořit velmi dlouhá fronta. Toto krátkodobé vízum je bez poplatků. (Nutno před odletem ověřit, situace se stále mění.) Pro pobyt delší než 30 dnů, je třeba vízum obstarat předem na konzulátech v Moskvě (Embassy of the Republic of Madagascar), Vídni, či v Německu (lze vyřídit i poštou).

Doprava na ostrově

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob přepravy na Madagaskaru je let letadlem. Kromě hlavního města se letecky dostanete například do Fianarantsoy, Toliary, Morondavy, Toamasiny a na ostrov Nosy Boraha. Vnitrostátní letenky je nejlépe objednávat a rezervovat přes internet (www.airmadagascar.com). Platba letenek prostřednictvím platební karty je možná pouze kartou VISA.

Z města Fianaranrsoa do Mankary lze cestovat vlakem, nečekejte však žádný luxus. Nejběžnější dopravou mezi všemi většími městy jsou malé mikrobusy (taxi-brousse) nebo můžete využít i klasické taxi (pousse-pousse). Mezi zapadlými vesnicemi se dá svézt i na volském povoze. Další možností, jak zde cestovat, je plavba na takzvané piroze po řekách a po plavebním kanálu v Toamasině.

Místní měna, bankomaty, ceny

MGA je zkratka pro madagaskarský ariar (ariary malagasy). Výměnu peněz, nejlépe eur, doporučujeme provést přímo na letišti v Anatananarivu. 1 euro = cca. 3 800 Ar. Bankomaty pro výběr peněz najdete jen ve velkých městech. Platit kartou zde můžete pouze v luxusních hotelech.

Klasické supermarkety pro nákup potravin zde nenajdete. Kamenné obchody s potravinami objevíte pouze ve větších městech. Nejrozšířenější formou obchodování na ostrově jsou trhy. Na trzích seženete téměř vše. Coca Colu či Fantu zde koupíte zhruba za 2 500 Ar. Jeden a půl litr vody vyjde na 2 000 Ar. Místní pivo (THB) Three horses beer (jediný pivovar na ostrově), si v restauraci objednáte za přibližně 3 200 Ar. a za dvoulůžkový pokoj v levnějším hotelu zaplatíte okolo 30 000 Ar.

Zdravotnictví a očkování

Lékárny ve větších městech jsou poměrně dobře vybavené. Slušnou lékařskou péči v hlavním městě poskytne zařízení Clinique des Soeurs Fransiscaines. Platba za ošetření je vyžadována předem. Telefonní číslo na záchranou službu je 22 200 40. Pokud do země nepřiletíte z Afriky nebo východní Asie, není žádné očkování povinné. Je ale velmi doporučované se před cestou dát očkovat proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Zkontrolujte si i platnost očkování proti tetanu. Ve vlhčích oblastech Madagaskaru aplikujte na své tělo pravidelně repelenty na odpuzení hmyzu. Doporučujeme pít pouze balenou vodu a věnovat před odjezdem do země zvýšenou pozornost cestovnímu pojištění.

Pobyt v národních parcích

Do většiny národních parků na ostrově je vstup možný pouze za doprovodu průvodce a po zaplacení vstupného. Nelegální vstup je tvrdě postihován. Přenocovat lze ve většině chráněných území v kempech, buďto ve vlastním stanu nebo na lůžku v chatě, určené pro nocování ve více lidech.