To nejlepší z Madagaskaru

To nejlepší z Madagaskaru

Nejkrásnější faunu i flóru na Madagaskaru v sobě ukrývají místní národní parky. Byla by velká škoda nenavštívit alespoň tyto z nich:

Masoala

Tento národní park se rozkládá na menším poloostrově. Dostanete se sem lodí z městečka Maroantsetra nebo z Antalahy po silnici Cap Est. Jedná se o jedno z nejvlhčích míst na Madagaskaru, je to území pokryté panenským deštným pralesem a místní bujná vegetace nabízí k vidění až polovinu všech madagaskarských rostlin a zvířat.

Mnoho z nich jsou endemité. Zahlédnout tu můžete na 102 druhů ptáků a 10 druhů lemurů, například Lemura Červeného – jednoho z nejvíce ohrožených. Moře kolem tohoto poloostrova ukrývá překrásné korálové útesy a žijí zde mořské želvy a delfíni.

Tsingy de Bemaraha

Toto místo vypadá jako by bylo z jiné planety. Je to území rozsáhlých krasových plošin s vápencovými špičatými výběžky, až sto metrů vysokými. Nachází se zde hroby kmene Vazimba, což byli první obyvatelé tohoto místa. Park se dělí na „Malé tsingy“ a „Velké tsingy“ , kde se nad úzkými soutěskami mohou odvážlivci projít po nebezpečně vyhlížejícím lanovém mostě.

Kromě oblíbených lemurů tady můžete zahlédnout třeba i krokodýly. A jak se do tohoto parku dostanete? Z města Belo sur Tsiribihina dojedete džípem do vesnice Bekopaka, kde je nutno si pronajmout průvodce a ten už vás dále povede.

Ranomafana

Vstup do tohoto národního parku se nachází u silnice do Mananjary, asi 3 km ve směru z města Fianarantsoa. U vstupu do parku je také informační centrum s možností ubytování a bazénem napájeným termálním pramenem.

Park je tvořen horským masivem porostlým deštným pralesem. Je protkán mnoha potoky a řekou jménem Namorona. Zahlédnout zde můžete šelmu Fosu, 12 druhů lemurů, 90 druhů motýlů a až 115 druhů ptactva.

Isalo

Tento úchvatný národní park najdete u městečka Ranohira. Rozkládá se na rozsáhlém pískovcovém masivu se spoustou skalních roklí a kaňonů porostlých sukulenty. Isalo nabízí rozličné mikroklima a tak kousek od zdánlivě vyprahlé savany narazíte na mokřady plné žab. Nejvetším skvostem tohoto parku je Piscine Naturelle – přírodní jezírko s křišťálově čistou vodou napájené vodopádem, obrostlé palmami.

Co dalšího musíte vidět?

Avenue de Baobab

Alej baobabů není sice národním parkem, ale tyto impozantní stromy s mohutnými kmeny patří mezi nezapomenutelné symboly Madagaskaru. Okolo do ruda zabarvené „silnice“ spojující města Morondava a Belo sur Tsiribihina jich roste početné množství. Tyto tisíce let staré stromy se podél této prašné cesty nad ostatní nízkou vegetací tyčí až do výšky 30 m.

Jezero Alaotra

Toto největší madagaskarské jezero je vulkanického původu. Obklopuje jej rákosová vegetace a krásná kopcovitá krajina. V jeho blízkosti lze pozorovat vzácného lemura alaotránského, kterého nikde jinde nepotkáte. Vesničané bažinatou půdu v okolí jezera hojně využívají k pěstování rýže.

Ves Ifaty

Vesnice 20 km od Tuleáru leží na levém pobřeží v jižní části Madagaskaru a je obklopena trnitým bušem s pozoruhodnými didiérami (až 6 m vysoké rostliny podobné kaktusům). Nepříliš daleko od vesnice se nachází několik pobřežních resortů s překrásnými písčitými plážemi a poblíž pobřeží je také možnost potápění se u korálových útesů.

Palácový komplex Rova

Nachází se nad hlavním městem na kopci Analamanga. V 17 a 18. století sloužil jako sídlo panovníků království Imerina. Skládá se z osmi budov a je nejznámějším turistickým cílem v Antananarivu.